






Karlstrupvej 95, 2680 Solrød Strand
Nye øjne på rammerne...
62 år med samme ejer fortæller om et hus, man har haft lyst til at blive i – men nu er tiden kommet til nye øjne og nye idéer. Alt fremstår pænt og velholdt, så her handler det ikke om at redde noget, men om at forme det. Måske skal udtrykket være lyst og nordisk, måske varmt, klassisk eller fuld af farver. Flyt en væg, åbn rummene, skift køkkenet eller lad noget af det velkendte blive stående. Rammerne er gode, historien er lang – og næste udgave bestemmer du.
Himlen føles lidt større i den sydvestvendte og ugenerte have, hvor solen følger dagen og lægger sig varmt over terrassemiljøet. En del af terrassen er overdækket, så udelivet kan flytte mellem sol og skygge – med havemøbler, krukker, grill og lange aftener, der får lov at trække ud. De små detaljer giver haven sjæl: den gamle vandpost, udendørspejsen, de ældre træer – og flagstangen, hvor Dannebrog vajer på de helt rigtige dage. Karlstrupvej bærer områdets historie med sig. Her gik landskabet fra landbrugsjord til sommerhusland for københavnere, før villakvarteret langsomt voksede frem. I dag et eftertragtet område med stier til skole, institutioner og indkøb og naturen tæt på i alle retninger. Trylleskoven, stranden, Karlstrup Mose, skoven og Karlstrup Kalkgrav giver både grønt og blåt lige om hjørnet.
Boligen rummer gode værelser til søvn, leg og lektier – det ene med udgang til terrassen, hvor morgenluften kan finde ind. Køkken, spisestue og den store opholdsstue med brændeovn danner fine rammer om hverdagen, mens udestuen trækker haven tættere på og forlænger sæsonerne. Badeværelset står med fliser og ovenlys, der lader dagslyset falde blødt ned i rummet. Planløsningen kan sagtens leves i, som den er – men den inviterer også til at tænke videre. Åbn op til samtalekøkken, skab større værelser, flere værelser eller måske endnu et badeværelse.
Mavefornemmelsen ser mulighederne – og nye øjne kan forme rammerne.



